Майкл Джордан розповідав, що за свою кар'єру він не зміг поцілити у кошик понад 9000 разів, програв майже в 300 матчах і не зміг влучити 26 раз у момент, коли йому довірили вирішальний кидок. «За своє життя я лажав ще багато разів. І тому я досяг успіху», - зазначив баскетболіст. Це реальна ціна досягнень.
Коли ми йдемо до результату, наш шлях може виглядати, як поразка. Реальна ціна результату не така, як ми уявляємо. Ми малюємо її ідеальною: це вийшло, те вийшло, і я прийшов до успіху. Насправді все може виглядати навпаки: це не вийшло, те не вийшло, і я досягнув мети. Найбільша складність – не зупинитися в момент, коли щось йде не так. Чи не здатися і не залишити ціль, а згадати про те, що ти можеш впливати на ситуацію і боротися до кінця.
Одного разу я вела програму для слухачів Technology Management бізнесшколи. На 15-й хвилині виступу один із слухачів заявив: «На мою думку, ви розповідаєте повну нісенітницю». І в цей момент аудиторія дуже чутливо відреагувала.
Половина схопила свої ноутбуки, втиснулася в спинки стільців і почала щось посилено друкувати.
Інша половина відклала комп'ютери, висунулася вперед і захоплено стежила за діалогом, смакуючи скандал.
Специфіка людського мозку полягає в тім, що в такій ситуації в голові неодмінно прозвучить думка про те, щоб здатися.
Наприклад, сказати, щось на зразок: «Ви маєте право на свою думку».
Важливо не йти на поводу у цього конструкту, а відстежити його, попрацювати з ним і побачити, як ми можемо виправити ситуацію. І тоді наша мета не лише буде досягнена, але й, можливо, перевершить всі наші очікування.
Той випадок не став винятком: неочікуване питання зробило мій виступ надзвичайно вдалим, у порівнянні із більш спокійними лекціями – найрезультативнішим з усіх.
Comments